1603
Изкуството на самураите
В периода между 8 и 16 век, японската история показва, че гражданските войни са били ежедневие за много хора. още тогава различни форми на „джу джицу“ са се заформили и практикували, а битките са били идеална възможност за доразвиването на уменията от самураите при победите над въоръжени и бронирани противници. Един от първите пъти когато се споменава словосъчетанието джу джицу е при създаването на първото училище от Хисамори Тененучи /Hisamori Tenanuchi/ през 1532г в Япония. Имайки предвид, че всичко се е пазело в тайна от учителите, не е много ясно какво точно е включвало бойното изкуство през тези начални години, но определено е било нещо наистина значимо.
В периода между 1603 – 1868 гражданските войни значително намалели, но хората продължавали да живеят под мотото: „Живей в мир, но помни войната“. Именно затова се е смятало, че всеки трябва да има умения за самозащита и по този начин бойното изкуство джу джицу продължило да се развива и разпространява.
1882
Различните стилове. Джигоро Кано
Различните стилове джу джицу, практикувани в годините след края на феодалната система в Япония били начина човек да продължи да практикува това бойно изкуство. това е периодът, в който небезивестният Джигоро Кано / Jigoro kano (1860 – 1938) създал вид джу джицу, който се базирал главно върху техники за хвърляне, и който стил е давал възможност на хората да го практикуват, без да си причиняват системни контузии и наранявания. Първоначално неговия стил се е наричал „Кано джу джицу“, а по-късно „джудо“. Джудото е обявено за национален спорт в Япония и е било основното бойно изкуство, използвано от правоохранителните сили в страната.
1914
Първите Стъпки
През 1914 г. един от най-добрите и известни ученици на Джигоро Кано – Митсуу Маеда / Mitsuyu Мaeda / се озовава в Бразилия. Той притежавал високи познания в джудо, но за да допълни своя огромен талант и умения, практикувал и различни форми на джу джицу. Благодарение на местен бизнесмен – Густаво Грейси / Gastao Gracie / , Маеда успял да се установи и в знак на благодарност предложил да научи най-големият син на Густаво – Карлос Грейси / Carlos Gracie / на традиционно японско джу джицу.
1916
Карлос Грейси
Маеда използвал джу джицу, за да обучава няколко години най-големия син на Густаво – Карлос и посредством него успял да го научи на различни важни ценности и умения: самоконтрол, дисциплина, уважение, смиреност. През 1925г. Карлос се преместил да живее в Рио де Жанейро, където отворил академия – Грейси Джу Джицу / Gracie Jiu Jitsu /. Карлос започнал да обучава своите по-малки братя – Освалдо, Густаво, Джордж и Хелио на джу джицу, а като допълнение към бойното изкуство започнал разработването и на специална хранителна система, наречена Грейси диета / Gracie diet. Фамилията Грейси постепенно се увеличава (Карлос имал 21 деца ), а братята започнали да бъдат предизвиквани в различни битки, като по този начин успели да докажат ефективността на джу джицу.
1925
Хелио Грейси
Най-малкият син на Густаво – Хелио Грейси / Helio Gracie /1913 – 2009/ е ключова фигура в историята на т.нар. Бразилско Джу Джицу / Brazilian Jiu Jitsu. След като по-големият му брат – Карлос се мести в Рио де Жайнеро, Хелио започнал да помага на брат си в новооткритата академия. Заради лекарска забрана, Хелио не е можел да взима пряко участие в тренировките, но постоянно е присъствал в залата докато братята му тренирали. Един ден Карлос закъснял за тренировка и Хелио заместил брат си само на базата на това, което е научил докато наблюдава класовете през годините. Оказало се, че се справил повече от блестящо и Карлос позволил Хелио да стане инструктор. Постепенно той се превръща в главна звезда за фамилията Грейси, след като започва активно да участва в различни срещи без правила и доказва ефективността на бразилското джу джицу / BJJ – „По-малък и слаб човек да успее да се защити и победи по-голям и по-силен противник“.
1993
UFC – 12 НОЕМВРИ 1993
Тази дата променя напълно света на бойните изкуства. Хорион Грейси / Rorion Gracie, най-големият син на Хелио Грейси / Helio Gracie, е решен да покаже на света какво представлява „бащиното бойно изкуство“. Целта на първото състезание Ultimate Fighting Championship / UFC е да определи най-ефективното бойно изкуство в турнира с минимални правила между бойците. Участниците са от различни бойни дисциплини като бокс, самбо, борба, бразилско джу джицу, джудо, карате, муай тай, сумо и др. и играят в клетка /октогон/.
Хойс Грейси / Royce Gracie, най-малкият син на Хелио, е посочен от брат си като представител на фамилията Грейси, за да демонстрира ефективността на “новото“ за света бойно изкуство. Mакар, че Хойс е бил най-лекият в целия турнир, успява да победи всичките си противници за по-малко от 5 минути и оставя завинаги печата Gracie Jiu Jitsu в света на бойните изкуства. Tой успява да повтори успеха си във второто и четвъртото издание на UFC, като единствено докторска забрана, заради контузия получена в полуфинала на 3-тото издание, го лишава от победата.
1996
IBJJF
Международна федерация по Бразилско Джу Джицу / International Brazilian Jiu Jitsu Federation или накратко IBJJF провежда първото си състезание в Бразилия през 1996 година, в което взимат участие над 1650 участника. От тогава, не само са се увеличили броят на участниците, но и броят на зрителите. През 2005 техният брой е надвишавал 12 000. Макар, че това е частна организация, през всичките тези години, световното първенство под тази федерация се води най-престижния турнир, който един състезател би могъл да спечели.
1998
ADCC
През 1998 година, шейх Тахнуун Бин Заиед Ал Нахян / sheik Tahnoon Bin Zayed Al Nahyan, синът на президента на Обединените Арабски Емирства / United Arab Emirates, заедно с инструктора по бразилско джу джицу – Нелсон Монтейро / Nelson Monteiro, стартират т.нар „модерна ера на събмишън граплинга“ с организирането на Abu Dhabi Combat Club submission wrestling world championship – ADCC, те искат да проверят кой боен спорт има най-добра игра в стойка и земя, с основна цел заключване или отказване на противника / submission grappling. Tе поканват най-добрите професионални атлети от борба, джудо, самбо, граплинг, бразилско джу джицу, смесени бойни изкуства, шуто, за да премерят своите умения. и днес, това е един от най-престижните турнири, които практикуващите бразилско джу джицу / граплинг атлети могат да спечелят в т.нар. направление – но-ги / джу джицу без кимоно.
2007
САЩ
Първото световно първенство под шапката на Световната Федерация по Бразилско Джу Джицу / IBJJF /, което се провежда извън Бразилия в Калифорния / Long Beach. това до голяма степен спомага всички големи клубове и шампиони да погледнат към доста по-мащабния пазар на САЩ и да отворят клубове в почти всеки град. Това е ключов момент за развитието на бразилското джу джицу по целия свят.
2009
Академия Twisted Jiu Jitsu
През 2007 г. докато Владимир / Влади / все още следва в Германия и се прибира за коледните празници в България, неговият по-малък брат – Борислав / Боби / е основен партньор в подготовката му за предстоящо състезание по граплинг в Германия. Двамата обменят техники в ъгъла на залата по джудо в комплекс „Дескрим“, когато случайно се запознават със сенсей Еди Германов /човекът, стартирал граплинг тренировки и турнири в България няколко години по-рано/. Двамата братя показват интереса си към това бойно изкуство и Еди кани Боби да започне да тренира в създадения от него клуб. С годините Боби не спира да търси начин да се учи и развива и след като съботно-неделните групи се разпадат, с помощта на Влади от дистанция, през 2009 г. той стартира групи по граплинг. Година по-късно, когато Влади се прибира в България за постоянно, двамата решават да основат клуб Twisted Jiu Jitsu, за да могат да развиват бразилското джу джицу по начина, по който двамата винаги са вярвали, че трябва да бъде правено това:
„Създадохме го заради любовта ни към бразилското джу джицу (brazilian jiu jitsu / bjj) и желанието ни този спорт да се развива в България“.
2017
Днес
Започвайки от нулата, успяхме да създадем един от най-успешните клубове по Бразилско Джу Джицу у нас и на Балканите, известен не само с изключително високите си технически умения и стандарти, но и с позитивното си отношение към всичко в спорта и извън него. Стремим се да превърнем Twisted Jiu Jitsu в една сплотенa общност, където всеки да бъде добре дошъл, да се чувства част от магията на BJJ, а за тези, които обичат да се състезават – клубът ни да предоставя възможност за създаването на силен и боеспособен отбор, който да представя клуба и страната ни в различни национални и международни състезания.
2016
2017
2018
2019
2020