~4мин четене
Едно от най-хубавите неща в Бразилското Джу Джицу е възможността да тренирате с най-добрите в света, било то в личните им академии или като посетите техен семинар. Надали всеки може да играе футбол с Меси или баскетбол с Джордан всяка седмица или няколко пъти в годината. За щастие, това е напълно възможно за нашия спорт, защото повечето големи майстори преподават в своите училища всяка седмица, тренират наравно с учениците или правят десетки семинари по цял свят. Това прави „Семинарите“ наистина важен и добър инструмент да развиете знанията и уменията си по време на Вашето Джу Джицу пътеществие.
През всичките години, в които се занимавам с Бразилско Джу Джицу съм присъствал на десетки семинари с кафяви, черни или коралови колани, а много от тях съм организирал лично или посетил повече от веднъж:
Michael Langhi, Royler Gracie, Gabriel Marangoni x3, Gabriel Rollo, Caio Terra x4, Eddie Bravo, Rodrigo Cavaca x2, Luiz Palharez, Rudson Mateus, Gui Mendes, Rafael Mendes x3, Chico Mendes, Leo Vieira, Rodrigo “Comprido” Medeiros, Carlos Maia, Dimitrios Tsitos x2, Mayko Araujo, Marina Ribeiro и много други.
Възможността ми да събера този опит е доразвило не само знанията и уменията ми, но и начина по който гледам на едно такова събитие. Културата за „посещаване“ на семинар е нещо изключително важно, защото това говори за Вас като ученици, но говори и за това какви учители имате. Именно затова ще споделя част от опита си, за да помогна на всеки да вземе максимално много от следващия семинар, на който ще присъства:
- Водете си записки
На повечето семинари не е позволено да се снима директната демонстрация на техника, но досега не съм присъствал на семинар, на който да е забранено да си водите записки. Това, което може да направите ако описването на детайлите на лист не е възможно по време на семинара или не е Вашият начин на запомняне, е да заснемете себе си, докато правите дадена техника, за да не забравите движението. Тези записки ще Ви помогнат да запомните детайлите, за да ги упражните след това. Ако си мислите, че понеже на семинара „всичко“ беше ясно и сте го запомнили то вече го знаете, най-вероятно се самозалъгвате.
- Елате подготвени и си изберете добър партньор
Какво означава да бъдете подготвени? Аз разглеждам това изречение в няколко аспекта – всеки може да вземе информирано решение дали даден семинар ще му бъде от полза или не. Отваряте гугъл, търсите даденото име, което ще води семинара и се запознавате с успехите му (ако това е най-важното за Вас), стила му на игра, а най-вероятно ако е редовно водещ семинари ще видите и как преподава. Всичко това ще Ви помогне да изберете дали изобщо да ходите, както и какви въпроси биха били полезни да се зададат. Ако нямате достатъчно опит и не сте ходили на много семинари или Ви е трудно да прецените, винаги можете да се посъветвате с Вашите учители или съотборници, за да съберете цялата нужна информация. Важно е когато отивате на семинар да сте навреме, както и да сте подготвени за определените изисквания – с или без кимоно/ГИ, определен цвят на кимоното, друга зала/адрес и т.н. Ако добавите към тези неща и предварителна уговорка с любим тренировъчен партньор, което бихте могли да направите преди семинара или ако сте отишли навреме и на място, то определено може да се каже, че сте се подготвили и семинарът има предпоставка да бъде изключително успешен за Вас.
- Бъдете фокусирани и внимавайте по време на демонстрациите
Ако не виждате добре самата техника, докато се преподава, то тогава се преместете. Следете внимателно детайлите, които ще Ви помогнат да разберете по-добре самото движение. Опитайте се да си представите даденото движение как ще бъде използвано в спаринг с Вашите съотборници или как ще го впишете в играта си. Не започвайте да мислите начини да го спрете, особено като все още не сте го усвоили напълно. Така можете да формулирате добър и смислен въпрос, който да е полезен не само на Вас, а и за останалите присъстващи или да добавите ново оръжие в арсенала си. Не си говорете с партньора Ви за новия епизод на „Peaky Blinders”. Вие сте отделили време, пари и енергия в конкретен ден и трябва да го цените. Изключвам мотива, че това е адски неуважително към инструкторите.
- Задавайте въпроси
Винаги по време на семинара задавайте въпроси, които ще Ви помогнат да разберете по-добре техниките, които се преподават. Опитайте се да пробвате първоначално сами да си отговорите, но ако не можете, задължително вдигнете ръка и попитайте. Важно е обаче да не задавате въпроси, с които се опитвате да „спрете“ даденото движение или с които се опитвате да покажете противодействието. Това е т.нар „анти-джу джуци“ въпрос, защото съзнанието Ви е заето с разрешаване на казус, който може никога да не настъпи, както и е напълно нормално първоначално техниката Ви да не е перфектна и да не работи добре, затова ще е нужна работа и време. Важно е да разберете детайлите, с които даденото движение, което е показано ще работи още по-добре, а не как да го контрирате, преди Вие или партньорът Ви да го е пробвал.
Ако сте се запознали със стила на дадения гост-инструктор, определено бихте могли да подготвите въпроси, които да късаят техники, които Ви интересуват или други любопитни неща (каква физическа подготовка прави, хранителен режим, др). Дори това да не e част от семинара, досега са малко семинарите, на които съм взел участие и да не е имало Q&A сесия.
- Бъдете отворени към нови идеи и стил на игра/преподаване
Всеки семинар може да Ви бъде много полезен, стига да отидете с отворено съзнание. Ученето на даден стил не е лесно, а и не е нужно да смените своя напълно. Може да използвате само 1 движение, захват или техника, което е показано и това да подобри играта Ви драстично. Не забравяйте, че изучването на това бойно изкуство никога не спира, затова присъствието на даден семинар може да се окаже ключово за играта Ви и след години.
- Ако можете – бъдете Уке
Не на всеки семинар бихте имали тази възможност, но лично Ви препоръчвам ако я имате, да се възползвате и да бъдете ученика, на когото се показват техниките – Uke (Ukemi). Това несъмнено ще Ви даде възможност да усетите определените движения по съвсем различен начин. Дори да не видите всеки детайл докато показват върху Вас, то след това ще можете да го видите отново върху някой друг. Бил съм Уке на над 15 семинара и това определено е подобрило усещането ми за плътност и прецизност. Важно е да отбележа обаче, че това е не винаги приятен процес – съпроводен е с много болка, неудобство и дори риск от контузия ако не реагирате правилно, затова бъдете предпазливи, когато сте в тази позиция.
- Покажете уважение към гост инструктора и организаторите
Хората, които са решили да направят BJJ своя професия, определено са подложени и на не малко жертви и лишения – пътувания, подготовка за състезания, отсядане по хотели, десетки часове в полети, срещане постоянно с нови хора бъдейки далеч от семействата си и т.н. Макар, че това е желан начин на живот и за много други, това не го прави лесен.
Като човек, който е присъствал на не малък брой семинари, както и организирал десетки, знам, че всяка организация е трудна, отнема време, много често има непредвидени ситуации, които трябва да бъдат разрешени максимално бързо, за да може всичко да бъде плавно и всички присъстващи да са доволни. Благодарете на организаторите и учителя, направете си снимки, оставете ревю или коментар, отбележете се в доджото и покажете уважение, дръжте се възпитано през тези няколко часа. Бъдете сигурни, че всичко това ще бъде оценено. Ако имате възможност да поиграете с майстора, не се опитвайте да му докажете нещо. Проява на лошо възпитание и култура е, а съм убеден, че над 90% от случаите ще сте далеч от това да му „покажете истината“ 🙂
- Отделете време и усилия в упражняване на материала след това
Като всяко нещо, което е ново, то трябва да бъде упражнявано, за да стане част от играта Ви. Опитайте се да инвестирате време в дадената техника, преди да очаквате да проработи за Вас. Само тогава ще можете да вземете наистина много от всеки семинар, който посетите. Има не малко семинари, след които ме е хванало яд, че не съм отделил достатъчно време, за да донауча техниките и детайлите, а след време, когато знам, че точно това ми е трябвало започвам отначало.
След последните организирани семинари в нашата Академия, получих не малко въпроси по темите „Защо да ходя на семинар, има ли изобщо някакви ползи?“, както и „Подходящ ли е за бели колани?“, затова очаквайте кратки статии и по тези въпроси. Силно вярвам, че всеки може да научи повече от едно такова събитие, затова можете да споделите статията с всеки, който някога се е чудел дали да присъства на такъв. Oss
Автор: Борислав Кирилов
Leave A Comment